eleganckie buty męskie

Obejrzyj naszą kolekcję butów

Eleganckie buty męskie

VAN THORN oferuje eleganckie klasyczne buty skórzane, szyte w sprawdzonych manufakturach we Włoszech, Hiszpani lub Portugalii.

Warto pamiętać, że eleganckie buty to buty szyte, a nie klejone, wykonane wyłącznie ze skóry (w wersjach: skóra licowa, nubuk lub zamsz) i na skórzanej podeszwie. Części składowe buta to: cholewka, podeszwa i obcas. Cholewka może być wykonana z jednego kawałka skóry (taki typ buta nazywamy: lotnikami), ale najczęściej jest zszywana z kilku kawałków. Wtedy jej przednia część nosi nazwę przyszwy, zaś tylna – obłożyny. W tylnej części cholewki najczęściej jest jeszcze doszywany zapiętek, natomiast w przedniej pojawia się nakładany nosek. Występują buty zarówno z nakładanym noskiem, jak i bez.

Podstawowy podział butów wyróżnia dwa typy: buty z zamkniętą i z otwartą przyszwą. Buty z zamkniętą przyszwą noszą nazwę wiedenek lub oksfordów i są bardziej formalne od butów z otwartą przyszwą, które nazywają się angielkami lub derbami.

Istnieją dwie podstawowe metody przyszywania podeszwy do cholewki buta: Blake i Goodyear. Ta pierwsza jest mniej skomplikowana; polega na bezpośrednim zszyciu podeszwy, krawędzi cholewki i podpodeszwy, szwem pionowym. Metoda Goodyear wprowadza element pośredni w postaci pasa skóry okalającego cholewkę (dlatego zwana jest też metodą pasową). Pas ten jest zszywany z krawędzią cholewki i podpodeszwą – szwem poziomym, a następnie łączony z podeszwą – szwem pionowym. Buty szyte metodą Blake są nieco lżejsze i wyglądają na mniej masywne niż buty szyte metodą Goodyear.

Szczególną odmianą butów szytych metodą Blake jest metoda zwana ‘Sacchetto Bolognese’. Buty szyte tą metodą uchodzą za najbardziej wygodne i komfortowe obuwie spośród wszystkich eleganckich butów skórzanych i są idealne w sytuacjach, gdy w butach na nogach spędza się po kilkanaście godzin na dobę. Trzeba dodać, że buty szyte tą metodą są bardzo trudno dostępne na polskim rynku. Van Thorn jest jednym z bardzo nielicznych miejsc, gdzie można je nabyć.

Dobrej jakości buty mają przestrzeń pomiędzy podeszwą a podpodeszwą, wypełnioną mielonym korkiem zmieszanym z naturalnym kauczukiem. Dzięki temu buty te mają zdolność do przystosowywania się do stopy, co następuje po kilku założeniach.

O tym warto pamiętać:

  • buty z zamkniętą przyszwą są bardziej formalne niż te z otwartą przyszwą;
  • buty czarne są bardziej formalne niż brązowe;
  • buty ciemne są bardziej formalne niż jasne;
  • buty sznurowane są bardziej formalne niż wsuwane;
  • buty na skórzanej podeszwie są bardziej formalne niż te na gumowej podeszwie;
  • buty bez zdobień i dodatkowych przeszyć są bardziej formalne niż buty ze zdobieniami i przeszyciami;
  • buty ze skóry licowej są bardziej formalne niż zamszowe i nubukowe,
  • na wieczornych oficjalnych wydarzeniach obowiązują buty czarne.

 

Najbardziej eleganckie i formalne obuwie – buty z zamkniętą przyszwą zwane też wiedenkami lub oksfordami. Nadają się do garniturów wieczorowych w ciemnych kolorach (czarnym, granatowym, grafitowym itp.), ale mogą też być stosowane w dziennych stylizacjach mniej formalnych (w tym casualowych) pod warunkiem, że kolor spodni nie będzie zbyt jasny.

Eleganckie buty z otwartą przyszwą, zwane też angielkami lub derbami. Są mniej formalne od butów z zamkniętą przyszwą, zatem idealnie nadają się do dziennych garniturów, zestawów koordynowanych i casualowych.

Lakierki są butami na specjalne okazje; do wieczorowych garniturów i smokingów. Trzeba pamiętać, że w takich okazjach koszula może być wyłącznie biała, a krawat ciemny.

Monki to buty zapinane na jedną lub dwie klamerki. Robią największe wrażenie na postronnych obserwatorach; są na tyle rzadkie, że wzbudzają duże zainteresowanie. Są też bardzo stylowe, szczególnie gdy połączyć je z dziennym garniturem lub zestawem klubowym lub koordynowanym.

Lotniki (ang. wholecut shoes)to bardzo piękny I rzadko spotykany typ buta. Niczym niezakłócona forma cholewki uszytej z jednego kawałka skóry stanowi o ich wyjątkowości. Pod względem formalności stoją na równi z oksfordami, zatem nadają się do wieczorowych garniturów i smokingów. Ze względu na swoją niepowtarzalność i wyjątkowość mogą być idealnym wyborem dla pana młodego na ślub.

Spolszczona nazwa: brogsy pochodzi od angielskiej nazwy ‘brogues’. Ich istotą są zdobienia w postaci dziurkowań. Są to buty do zastosowań dziennych, do garniturów we wszelkich kolorach a także do zestawów koordynowanych i klubowych oraz casualowych, które łączą marynarkę z dżinsami lub chinosami. Sprawdzą się także w luźnych letnich stylizacjach łączących chinosy z kolorową koszulą lub koszulką polo.